איבקה זה שם המשחק: על גיים 4 של סדרת גמר המערב

מי שראה את הסרט המעולה "Inside Job" בטח זוכר שבתחילת הסרט מדברים על איסלנד והניסיון שלה להפחית את הרגולציה על השוק הפיננסי. הניסיון הזה באיסלנד היה אולי הניסוי הסטרילי ביותר בדה-רגולציה, והוא הניב תוצאות מרתיעות למדי. הסדרה בין אוקלהומה סיטי לסן אנטוניו מהווה גם היא ניסוי סטרילי באותה רמה, בכל הקשור לחשיבות של רים-פרוטקשן ב-NBA, וגם הניסוי הזה, כמו באיסלנד, מניב עד כה תוצאות מרתיעות למדי. עבור הספרס.

הקאמבק של הת'אנדר לסדרה אחרי שכבר קברנו אותם בעקבות שני המשחקים הראשונים ייזקף לזכות סרג' איבקה. אמנם קווין דוראנט היה מופלא ברבע השני של גיים 4 וראסל ווסטברוק השתיק את כל המבקרים שלו לפחות עד לגיים 5 עם שני משחקים נהדרים, אבל המנוע מאחורי הכל, הקטר שדוחף את הרכבת הזו של אוקלהומה ליעד הסופי הוא סרג' איבקה ויכולת ההרתעה שלו בצבע, שנראה שמדביקה את כל הקבוצה בטירוף הגנתי שאולי רק מיאמי יכולה להשתוות לו.

קצת מספרים. בשני המשחקים הראשונים הספרס מסרו 55 אסיסטים לעומת 21 איבודים, הם קלעו 120 נק' בצבע, יצרו 27 נק' במתפרצות, קלעו ב-54.5% מהשדה ונחסמו ע"י הת'אנדר רק 6 פעמים. בשני המשחקים האחרונים, לעומת זאת, הפופוביצ'ים מסרו 39 אסיסטים לעומת 29 איבודים, קלעו רק 76 נק' בצבע, יצרו 3 נק' מסכנות במתפרצות, קלעו ב-39.6% מהשדה ונחסמו 18(!!) (!!!!) פעמים, כשאפילו קנדריק פרקינס נראה פתאום כמו דיקמבה מוטומבו עם 2 חסימות במשחק האחרון. אפשר לייחס חלק מהשינוי הקיצוני הזה לעובדה ששני המשחקים הראשונים שוחקו בטקסס בעוד השניים האחרונים באולם הרועש של אוקלהומה, אבל אי אפשר להתעלם מהנוכחות של איבקה, ששינתה לגמרי את הסדרה הזו.

אין סטטיסטיקות שמודדות את יכולת ההרתעה שלך כשחקן הגנה. אין סטטיסטיקות שמודדות כמה פעמים טוני פארקר חדר, ראה את איבקה, ובמקום ללכת עד הסוף ניסה להוציא כדור שהלך לאיבוד. אין סטטיסטיקות שמודדות כמה איבקה נותן ביטחון לשאר שחקני הת'אנדר, בעיקר לשחקני הפרימטר, שיכולים פתאום ללחוץ את השחקנים שלהם בידיעה שיש להם את המטאטא הקונגולזי מתחת לצבע כתעודת ביטוח. הנוכחות של איבקה לא רק הכניסה רים-פרוטקשן ויכולת הרתעה בתוך הצבע, היא הכניסה גם לחץ של הגארדים מחוץ לצבע, ולמעשה הפכה את ההגנה של הת'אנדר לאסרטיבית יותר, אגרסיבית יותר וקשוחה יותר, ובשני המשחקים האחרונים אנחנו רואים שכאשר ההגנה משיגה עצירות, ההתקפה זורמת יותר, והת'אנדר נראים כמו הקבוצה הטובה בליגה.

בעקבות הניסוי הזה, אנו רואים למה בליגה כל כך מעריכים שחקנים מסוגם של איבקה, למה שחקן כמו לארי סנדרס קיבל 44 מיליון דולר ל-4 עונות ולמה סם פרסטי רץ להחתים את סרג' על חוזה חדש בתחילת העונה שעברה לפני שניסה להחתים את ג'יימס הארדן. שחקנים מסוגו של איבקה משנים תוכנית משחק, הם גורמים ליריבה ללכת לאופציה השנייה והשלישית והרביעית. ללא איבקה, הת'אנדר לא הצליחו למנוע מטוני פארקר לחדור עמוק לתוך הצבע ומשם לעשות את מה שהוא עושה הכי טוב. עם איבקה, פארקר נדחף הרבה יותר החוצה והספרס הלכו לתוכניות הגיבוי שלהם, לבוריס דיאו ולקוואי לאונרד, ועם זה לת'אנדר היה הרבה יותר קל להתמודד.

מעבר לכך, זה לא הזיק שראסל ווסטברוק נתן את המשחק הכי טוב שלו העונה בדיוק ברגע הנכון. זו הייתה הופעה ברמה של MVP, והת'אנדר היו כל כך זקוקים לזה בעקבות הפציעה של רג'י ג'קסון. הדבר הכי טוב בהופעה הזו היה שהיא לא הייתה מאולצת. לא הורגש שווסטברוק כופה את עצמו על המשחק כמו שבדרך כלל מורגש, אלא הייתה תחושה שהוא בשליטה, שהוא יודע בדיוק מתי ללכת לסל ולהוציא את הפאול (14 מ-14 מהקו) ויודע מתי להמר בהגנה (5 חטיפות) ומתי לתת לדוראנט להתחמם (10 אסיסטים). ראסל ווסטברוק קם על צד ימין לגיים 4, ואם הוא יקום ככה עוד פעמיים, ודוראנט ימשיך להיות דוראנט, ואיבקה ימשיך להיות איבקה, הת'אנדר יחזרו לפיינלס.

השתיק את כולם. ראסל ווסטברוק בתצוגה שך MVP

השתיק את כולם. ראסל ווסטברוק בתצוגה שך MVP

לפני שנעבור לספרס ולפופ, צריך להגיד מילה טובה ליריב שלו על הקווים, סקוט ברוקס. לרוב אני מפרק פה לגורמים את הכפיל של ליאם ניסן, אבל צריך גם לדעת לפרגן כשצריך. ברוקס הבין את מה שפרנק ווגל לא הבין בגיים 4 של סדרת גמר המזרח, הוא הבין שזה המשחק שיקבע את הסדרה. זה למה ווסטברוק כמעט ולא ירד מהמגרש (45 דקות), זה למה איבקה שיחק 35 דקות למרות שלא ברור אם הוא עוד מסוגל לכך, וזה למה הוא לא הוריד את הרגל מהגז עד לדקה האחרונה של המשחק. אפילו ההימור שלו על ג'רמי לאמב הצליח. כך שלמרות שהוא עדיין רוכב על גל הכשרון של הקבוצה שלו כל הדרך לשלבים האחרונים של הפלייאוף, מדי פעם מגיע לברוקס קצת קרדיט, ובשני המשחקים האחרונים, שבהם הוא הראה קצת פחות מקובעות עם ההכנסה של רג'י ג'קסון לחמישייה והשינויים ברוטציה עם לאמב ות'אבו ספולושה וניק קוליסון (אני פחות אוהב את הספסול שלו), הוא הוכיח שהוא ראוי לקרדיט הזה.

מהצד השני של המתרס, גרג פופוביץ' בטוח לא מרוצה, אבל הוא גם צריך להיות מודאג. הוא צריך להיות מודאג כי ההגנה שלו נראתה כמו מסננת במשחק האחרון (הת'אנדר קלעו 21 מ-28 מתוך הצבע, כלומר ב-75%) וכי טים דאנקן מתקשה מאוד מול סרג' איבקה (רק 9 נק' ב-3 מ-8 מהשדה). למעשה, פופ לא יכול לקחת שום דבר חיובי מהמשחק, אולי חוץ מהיכולת של בוריס דיאו וקורי ג'וזף בניסיון הקאמבק הכושל בגארבג' טיים ומהעובדה שמאנו ג'ינובילי הפך לקלעי השמאלי המוביל בהיסטוריה של הפלייאוף (וואו, האמריקאים האלה מוזרים).

מרגיש שחזור של 2012? גרג פופוביץ' מודאג

מרגיש שחזור של 2012? גרג פופוביץ' מודאג

פופוביץ' צריך לבצע Delete לשני המשחקים האחרונים ולהכין את הקבוצה שלו למלחמה שהיא גיים 5. הסטטיסטיקה אומרת ש-82% מהקבוצות שמנצחו בגיים 5 ממשיכות לנצח את הסדרה, כך שלהגיד שמדובר במשחק קריטי יהיה אנדרסטייטמנט. הספרס צריכים למצוא את היד שלהם מבחוץ (רק 35.8% בשני המשחקים באוקלהומה) ולקוות שהטריו שלהם יופיע למשחק, אחרי שבשני המשחקים האחרונים לפחות אחד מבין פארקר/דאנקן/ג'ינובילי התאדה. זה עוזר שהסדרה חוזרת לסן אנטוניו, ולבטח הרול-פליירס יקלעו באחוזים גבוהים יותר, אבל עדיין המומנטום אצל הת'אנדר, וראינו היום שגם ריצת 0-8 בפתיחה מול הקבוצה הזו לא הצליחה לנטרל את המומנטום הזה.

השאלה הגדולה אצל הת'אנדר היא איך משמרים את המומנטום הזה? איך שומרים את השד הזה בבקבוק ולא נותנים לו לברוח? איך גורמים לראסל ווסטברוק להישאר במצב הצבירה הנפלא שהוא היה בו בגיים 4 ולא נותנים לזה להתפתח בחזרה להשתוללות אופיינית כמו שראינו שמשחקים הראשונים של הסדרה? איך מחזירים את רג'י ג'קסון לקו הבריאות? איך שומרים על סרג' איבקה בריא? איך פועלים עבור קווין דוראנט, שהלילה קלע כמה זריקות באמת קשות שלא בטוח שיכנסו לו בחוץ? הרבה שאלות הסדרה הזו מעלה. התשובות יתחילו להגיע עוד יומיים ב-4 בבוקר. מניאק מי לא קם.

פוסט זה פורסם בקטגוריה פלייאוף המערב, עם התגים , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

3 תגובות על איבקה זה שם המשחק: על גיים 4 של סדרת גמר המערב

 1. יהודה הגיב:

  לא ברור איך שחקו ש"גמר " את העונה מופיע בורה כ"כ טובה.
  אבל כנראה שלליגה טוב שהגמר יהיה בין מיאמי לOKC כי כנראה שמול הספרס מיאמי ייקחו.
  או שהפוך כי ההגיון לא עובד במקרים הללו

 2. יוסי2 הגיב:

  כמה הערות,

  1. אם OKC עוברת די ברור מי צריך לזכות בשחקן ההגנה של העונה, איבקה הרוויח את זה בצדק, זה כאילו שתי קבוצות אחרות לגמרי, כמה זריקות הוא שינה לספרס, וואו.

  2. אם לא מספיק איבקה אחד אז עכשיו האח הלבן והמטורף שלו – סטיבן אדמאס מגבה אותו, רק שילמד לקלוע פאולים וזריקות חופשיות מחצי מרחק.

  3. כל המשמיצים של פרסטי צריכים לאכול את הכובע, לוותר על הארדן בשביל להחתים את איבקה ולקבל את אדאמס וג'רמי לאמב נשמע כמו עסקה מצויינת, במיוחד בעוד כמה שנים כשלדעתי OKC יחגגו כמה אליםיות והאדן ימשיך לעוף בסיבוב הראשון של הפלייאוף.

  4. משחק חמש באמת הולך להיות מרתק, אני מניח שג'ינובילי יעלה בחמישיה לדעתי OKC לוקחים כי פשוט לספרס אין שום תשובה כבר שני משחקים, אבל יכול להיות שלי אין שום מושג.

 3. יוסי הגיב:

  לא משנה מה יקרה בסדרה הזאת, ואיזה מחיר רפואי ובריאותי איבקה ישלם – הוא כבר המנצח הגדול של הסדרה. בלעדיו ראינו איך הקבוצה נראית, ואיתו ראינו איזה שינוי מדהים התחולל. קנה את החוזה שלו עד סוף הקריירה. פתאום לאוקלהומה יש טריו משלה, מי היה מאמין…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s